BİZE SORUN
  • info@miramotopratik.com
  • +90552 885 44 10
  • +90412 504 08 08

Akü

Akü

 Akü

Akü; Elektrik enerjisini kimyasal olarak depolayan ve alıcı bağlandığında kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirerek alıcıya güç sağlayan jeneratörlere akü denir. Aküler, motorlu araçlardaki arabalarımızın elektrikli ekipmanlarına güç sağlayan enerji kaynağıdır. Araçta kullandığımız aküler ayrıca pil veya kümülatör olarak da nitelendirilir. Aküler, şarj edilebilir bir güç kaynaklarındandır.

Akü bileşenleri nelerdir? 
* Şarj göstergesi (Gösterge) 
* Toz kapağı 
* Parça kapağı (fiş) 
* Elektrolit (akü sıvısı) 
* Artı(Anot) ve eksi(Katot) plakası 
* Ayırıcı (ayırıcı) 
* Akü etiketi 
* Köprü 
* Akünün gövdesi (kutu) 

İyi bir Akü Kullanımı için Tavsiye edilenler : 
Yaz mevsimindeki aylarda daha sık su azalması olduğu için kumandanın butonlarını sıkmanız çok kullanışlıdır.Su seviyesi asla minimum seviyenin altına düşmemelidir. 

Akü bölmelerindeki kapakların havalandırma açıklıkları açık olmalıdır. Su eklerken doluluk seviyelerine dikkat edilmesi. Dolu aküyü (asit veya suyla) boş bırakmamaya dikkat edilmesi.  Aküler kısa devreye karşı korunmalı ve üzerlerinde metal bırakmamalıdır.  Ani sıcak, soğuk ve ateş çok tehlikelidir. Bir patlama olabilir. 
Konektörler, oksitlerden korumak için gres veya kerosen ile kaplanmalıdır. 

Yağ ve yakıtın kirlenmemesine dikkat edilmelidir. Aküler bağlarken önce anot (+) sonra katot (-) takılır. Sökerken, prosedür tersine çevrilmelidir.  Şarj sırasında yaydığı gazlar insan sağlığı için çok tehlikelidir. Titreşimlerden etkilenmemeli, tamir edilmelidir.


Miram Otopratik; Otomotiv sektöründe Audi, Volkswagen, Seat ve Skoda markaları ile 1997 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Miram Şirketler Topluluğunun bir parçası olarak faaliyetlerine 2021 yılının ilk çeyreğinde başlamıştır. Her türlü marka araç bakım hizmetiyle Diyarbakır'da faaliyet gösteren Miram Otopratik, Servis'te izlediği kalite politikasıyla müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermeye ve sektöre liderlik yapma vizyonuyla hareket etmektedir.

> > > >
Bizi Arayın