BİZE SORUN
  • info@miramotopratik.com
  • +90552 885 44 10
  • +90412 504 08 08

Triger Kayış

Triger Kayış

 Triger Kayış

Triger Kayış Eksantrik mili kayışı olarak da bilinen triger kayış, motorun güvenliği ve performansı için en önemli parçalardan biridir. Triger Kayış ömrünün zamanlaması da çok önemli bir konudur, çünkü motor bozulursa veya bozulursa onarılamaz sorunlarla karşılaşabilir. 

Triger Kayış yılın belirli zamanlarında veya kilometrelerde değiştirmek çok önemlidir. Peki triger kayışı tam olarak nedir, ne işe yarar, koptuğunda ne olur? 

Triger kayış nedir, ne için kullanılır? 
Krank milinden eksantrik miline hareketi ileterek valfleri açıp kapatan triger kayışı da motor soğutma sıvısından sorumludur. Birçok araba modelinde, sirkülasyon pompasının hareket etmesine izin vererek motor soğutma sıvısının soğutma sisteminden geçmesine izin verir. Yani eksantrik miline ve sirkülasyon pompasına dönmesi gereken hareketi verir. Elbette bu hareketi iletirken belli bir sıra içerisinde ilerler. Nasıl olmaz? 

Krank mili ve eksantrik mili dişlileri hizalandıktan sonra triger kayışları bu millerin oluklarına takılır. Montaj aralığı, yani kayış ve milin nasıl hizalanacağı da üretici tarafından belirtilir. Bu hizalamanın ince ayarı, vanaların doğru zamanda açılıp kapanmasını sağlar. Triger kayış ve mili doğru hizalanmamış veya monte edilmemişse, valfler doğru zamanda açılıp kapanmıyor demektir. Peki Triger Kayış sistemi hangi parçaları içeriyor? 

Triger Kayış sisteminin bileşenleri nelerdir? 
Marka ve modeller arasında biraz farklılık gösterse de, zamanlama sisteminin bileşenleri bir sonraki üçlüdür. Bu parçalardan herhangi biri aynı anda satıldıysa ve değiştirildiyse ve sorun çıkardıysa, sistem değiştirilmelidir. Sorunla karşılaşılması gerektiğinden, sadece gürültü topu veya aşınmış kayış tüm sistemin kısa sürede işlevini kaybetmesine neden olacaktır. Diğer bir deyişle, sadece bozuk parçayı değiştirmek yerine komple bir sistem revizyonu, aracın uzun ömürlülüğü ve güvenliği için en iyi seçenek olacaktır. 

Triger kayış: Krank mili ile eksantrik mili arasındaki hareketi ileten kısım. Gerginlik Topu: İki mil arasında tam bir eşleşme sağlamak için triger kayışını germek için kullanılır. Sirkülasyon pompası: Motor soğutma suyunu soğutma sisteminde dolaştırır.


Miram Otopratik; Otomotiv sektöründe Audi, Volkswagen, Seat ve Skoda markaları ile 1997 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Miram Şirketler Topluluğunun bir parçası olarak faaliyetlerine 2021 yılının ilk çeyreğinde başlamıştır. Her türlü marka araç bakım hizmetiyle Diyarbakır'da faaliyet gösteren Miram Otopratik, Servis'te izlediği kalite politikasıyla müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermeye ve sektöre liderlik yapma vizyonuyla hareket etmektedir.

> > > >
Bizi Arayın