BİZE SORUN
  • info@miramotopratik.com
  • +90552 885 44 10
  • +90412 504 08 08

Rot Ayarı Nedir

Rot Ayarı Nedir

 Rot Ayarı Nedir

Rot Ayarı Nedir? Rot ayarı yani tekerlek hizalaması nedir? Bir aracın direksiyonu herhangi bir yöne döndüğünde tekerleklerin aynı yöne dönmesini sağlayan bir ayardır. Bu nedenle araç direksiyon simidi yönünde hareket eder. Denge, tekerlekler arasındaki açı ve yönün eşit olduğu durumdur. 

Rot Ayarı Nedir? Dingil mesafesinin, tekerlekler arasındaki açılara ve mesafeye eşit olduğu söyleniyor. Bu durumda tekerlek hizalaması iyi olan araçlarda tekerlekler arasındaki açı ve mesafe farkı yoktur. 

Rot Ayarı Nedir? Eğer tekerlekler yanlış hizalanmışsa araç yolda sağa sola çekilebilir ve hatta çok hatalı bir araç savrulabilir. Ayrıca tekerlek ayarı kötü olan araçların tekerlekleri aşınacak ve tekerlekler çok daha hızlı aşınacaktır. Döndükçe tekerleklerden ses gelmeye başlar. Direksiyon simidi yönü ile tekerleklerin yönü arasındaki boşluk da tekerlek yanlış hizalanmasının bir sonucudur. 

Tekerlek hizalamadan önce araç bir tekerlek hizalama istasyonuna getirilir. Tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak araçtaki problemin tekerleklerin hizalanmasından mı yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığı araştırılır. 

Bir tekerlek hizalama bozukluğu tespit edildiğinde, aracın tekerlekleri, çeşitli sensörler kullanılarak istasyonun yakınında bir tekerlek hizalama programı ile bir bilgisayara bağlanır. Bu hesaplayıcılar, tekerlek hizasızlığının derecesini bildirir. Ardından tekerlek hizalaması başlar ve iki tekerlek birbirine paralel olduğunda tekerlek hizalaması tamamlanır.


Miram Otopratik; Otomotiv sektöründe Audi, Volkswagen, Seat ve Skoda markaları ile 1997 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Miram Şirketler Topluluğunun bir parçası olarak faaliyetlerine 2021 yılının ilk çeyreğinde başlamıştır. Her türlü marka araç bakım hizmetiyle Diyarbakır'da faaliyet gösteren Miram Otopratik, Servis'te izlediği kalite politikasıyla müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermeye ve sektöre liderlik yapma vizyonuyla hareket etmektedir.

> > > >
Bizi Arayın