BİZE SORUN
  • info@miramotopratik.com
  • +90552 885 44 10
  • +90412 504 08 08

Jant

Jant

 Jant

Jant arabalarımızda yolla temas eden lastikler  ile  otomobilimiz arasında köprü görevi gören çelik veya sert alüminyum alaşımından yapılmış parçalardır. Jant, aracın ağırlığını yüklenen ve onları ayakta tutan parçasıdır. Zamanla meydana gelen hasar ve bozulmalar profesyoneller tarafından ve profesyonel ekipman, alet ve teçhizata sahip kişiler tarafından yapılmalıdır. 

Araç Lastiklerimiz ve jantlarımız arasındaki uyumluluk çok önemlidir. Sürüş sırasında aracın kontrolünü doğrudan etkileyen tekerlekler, araçlarımız için görsel olarak da estetik durmaz. Miram Otopratik'te her marka ve model için çelik jantlar bulunmaktadır. 

Jant seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Bir araca sadece güzel göründüğü için jant takılmamalıdır. Kalitesiz, aracın ağırlığına uygun olmayan, belirtilenden büyük veya küçük jant seçimi aracın güvenliğini olumsuz etkileyecektir. En sık kullanılan jant olan çelik jant en kalitelisi ile seçilmelidir. Aksi takdirde jant engebeli yollarda bükülebilir veya kırılabilir. 


Jant ne kadar geniş takılırsa, aracın kullanımı o kadar az rahat olur. Jantlar sayesinde frenler soğutulur. Bu nedenle jantın dayanıklı bir malzemeden seçilmesine dikkat edilmelidir. Jant boyutu arttıkça aracın virajda savrulma olasılığı azalır, virajlarda yola tutunma kabiliyeti daha sağlam hale gelir. 


Büyük Jant, diğer tam boyutlu Jantlardandaha ağırdır. Ağırlıktaki bu artış daha yüksek yakıt tüketimine neden olur. Jant ne kadar büyük olursa, aracın iletim verimliliği o kadar düşük olur. Bunun nedeni, motorun büyük jantları döndürmek için daha fazla enerji tüketmesidir. Burada önemli olan nokta, arabanın yer değiştirmesinin büyük jantlar için gerekli olan gücü üretebilecek kapasitede olmasıdır. 


Araca takılan Jantlar, aracın silindir kapasitesine uygun olmalıdır. Motor gücü yüksek ve ağırlığı fazla olan araçlara küçük jantların takılması nedeniyle araç savrulabilir ve çekiş güvenliği bozulur. Araç için satın alınan jantlar yetkili servis tarafından takılmalıdır. 

Yanlış jant seçimi aracın daha sert kaymasına neden olur, araç savrulabilir, denge bozulabilir ve sürüş güvenliğini etkileyebilir. Jantlar, 
aracınızın kullanılacağı coğrafi konumların gereksinimlerine göre seçilmelidir. Engebeli arazi, farklı lastik ve Jant seçenekleri gerektirir.
 

Miram Otopratik; Otomotiv sektöründe Audi, Volkswagen, Seat ve Skoda markaları ile 1997 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Miram Şirketler Topluluğunun bir parçası olarak faaliyetlerine 2021 yılının ilk çeyreğinde başlamıştır. Her türlü marka araç bakım hizmetiyle Diyarbakır'da faaliyet gösteren Miram Otopratik, Servis'te izlediği kalite politikasıyla müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermeye ve sektöre liderlik yapma vizyonuyla hareket etmektedir.

> > > >
Bizi Arayın